Trzy kroki od siebie” to wstrząsająca książka autorstwa Rachaela Lippincotta, Mikki Daughtry oraz Tobiasa Iaconisa opowiadająca o niezwykle trudnej miłości rozkwitającej na szpitalnych korytarzach. Jest to romantyczny dramat o mukowiscydozie, podejmowaniu trudnych wyborów i sile nastoletniej miłości. Opowieść ujrzała światło dzienne w Polsce w maju 2019 roku nakładem wydawnictwa Media Rodzina w tłumaczeniu Macieja Potulnego. Na podstawie bestsellerowej książki nakręcono film wytwórni CBS Films i Lionsgate o tym samym tytule, który do kin trafił wiosną. W rolach głównych w produkcji wystąpili Cole Sprouse znany z roli w serialu Riverdale oraz Haley Lu Richardson, która wcześniej wystąpiła m.in. w „Gorzkiej siedemnastce”.

Fabuła

Stella ma nieuleczalnie chore płuca – jedyną szansą na przeżycie jest dla niej przeszczep. Jej życie zamiera – przez dłuższy czas spędza czas na leżeniu w szpitalu, przyjmowaniu kolejnych leków i desperackim oczekiwaniu na dawcę. Jej układ odpornościowy jest na granicach całkowitego wyczerpania – ze względu na swoje bezpieczeństwo trzymać się musi z dala od wszystkich ludzi, ponieważ nawet najmniejszy zarazek jest w stanie doprowadzić ją do śmierci. Jednak nawet, kiedy chodzi o prewencyjną walkę z zakażeniami, ciągła izolacja jest dla Stelli bardzo trudnym doświadczeniem.

Will choruje ciężko od bardzo wielu lat – stracił już nadzieję, że kiedykolwiek będzie całkowicie zdrowy. Jedyne o czym marzy to porzucenie szpitalnej rzeczywistości i zobaczenie świata – chciałby podróżować, przeżywać wszystko to, co przez swoją chorobę zawsze było dla niego zamknięte. Po ukończeniu osiemnastego roku ma zamiar opuścić szpital i zacząć żyć inaczej, skończyć ze wszystkimi krępującymi go ograniczeniami.

Niezwykła miłość

Stella i Will, dwoje nastolatków ciężko doświadczonych przez los spotyka się często na szpitalnych korytarzach. Niezauważenie, między dwoma młodymi ludźmi zaczyna tlić się uczucie, które przekształca się w niesamowitą, trudną miłość. Stella wie, że nie może pozwolić sobie na choćby odrobinę bliskości – każdy pocałunek czy choćby niewielkie zbliżenie mogłoby spowodować u niej śmiertelne w skutkach zakażenie. Krępujące nastolatków zakazy i przymusowe oddalenie od siebie zaczyna z czasem przypominać najgorszą karę, która sprawia, że przeżywana przez nich choroba jest jeszcze trudniejszym doświadczeniem.

Czy nastolatkowie wytrzymają z daleka od siebie czy zdecydują się podjąć szaleńcze kroki zbliżenia bez względu na płynące z tego faktu konsekwencje? Czy uda dostatecznie długo utrzymać na wodzy uczucia, które drzemią w ich młodych umysłach?